Vitray Nedir?

     Vitray, renkli camların istenen desene ve kompozisyona göre çeşitli tekniklerle bir araya getirilmesi yöntemiyle yaratılan bir cam sanatıdır.

 

      Günümüzde Amerika ve Çin'den ithal edilen renkli camlarla, genellikle tiffany vitray tekniği kullanılarak icra edilen bu sanatın geçmişi aslında İsa'dan sonraki ilk yıllara kadar uzanmaktadır. Renkli cam parçalarından yapılan ve pencereleri örten saydam - yarı saydam panellerin mimaride kullanımının ilk örneklerine ise, 12. yüzyıldan kalma eserlerle özellikle Doğu Akdeniz mimarisinde rastlanmıştır. Gotik mimaride de perspektif barındırmayan basit kompozisyonlar şeklinde ve çokça kullanılan vitray, 14. yüzyıl itibariyle yaşadığı değişimle, günümüzdeki tarzına yaklaşmış ve camla yapılan resim olma özelliğine kavuşmuştur.

 

          Vitray sanatı, halen prestijli bir atmosfer yaratmak adına sıklıkla pencere ve kapı camlarında kullanımının yanı sıra, hediyelik eşyalar, aynalar, aydınlatma eşyaları gibi ürünlerle kullanım alanını genişleterek tarihteki yolculuğuna devam etmektedir.

Vitray Teknikleri

         Ürünlerimizde tiffany vitray, kumlama vitray, mozaik vitray, koparma vitray, boyama vitray ve bizote cam vitray tekniklerini kullanmaktayız.

Vitray Çeşitleri

             Kapı camları, pencere camları, merdiven boşluğu pencereleri, mutfak - banyo dolap kapakları, tavan camları, kubbe, ışıklı duvar panoları, ayırıcı paneller -paravanlar - seperatörler, masa, sehpa, abajurler, lambalar ve çeşitli aydınlatma ürünleri, aplik (duvar lambası), dekoratif aynalar ve özgün hediyelik eşyalar. Örnek modellerimiz için ürünlerimiz bölümünü inceleyiniz.

Projelendirme

        Vitray yapılacak yerin önce keşfi yapılarak fotoğrafları çekilir. Keşif esnasında önerilen ve üzerinde anlaşılan modeller, photoshop tekniği kullanılarak mekanda nasıl duracağı sanal olarak denenir. Model üzerinde uzlaşmaya varıldıktan sonra üretim süreci başlar. Üretimin söz verilen tarihte tamamlanması öncelikli prensiplerimizdendir. Üretimin tamamlanmasının ardından ürün montaj ekibince mekana uygulanır.